W dniach 14 -16 września 2017 w Krakowie odbyła się konferencja TRIZfest 2017 – coroczne spotkanie społeczności TRIZ skupionej w Międzynarodowym Stowarzyszeniu TRIZ (MA TRIZ).
Do Krakowa przyjechali profesjonaliści i entuzjaści TRIZ z całego świata: z Arabii Saudyjskiej, Belgii, Białorusi, Chile, Chin, Holandii, Hiszpanii, Indii, Izraela, Japonii, Korei Południowej, Malezji, Niemiec, Polski, Rosji, Singapuru, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tajwanu, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
W przeddzień otwarcia konferencji odbyły się prowadzone przez TRIZ Masterów seminaria, w których udział wzięła rekordowo duża liczba zainteresowanych.
Oficjalnego otwarcia konferencji dokonała prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, pani dr Alicja Adamczak, która na początku opowiedziała o swojej sympatii do TRIZ, będącej efektem rozmów z prof. S. Ikovenko (prezydent MA TRIZ). Te słowa to nie tylko uprzejmość – Urząd Patentowy RP pod kierownictwem pani prezes już wielokrotnie okazywał przychylność i wspierał działania mające na celu promowanie TRIZ w Polsce. Wyrazem wsparcia Urzędu Patentowego RP dla popularyzacji TRIZ w Polsce jest między innymi objęcie patronatem Urzędu tegorocznej konferencji TRIZfest w Krakowie.
Pani dr Adamczak podkreśliła, że wbrew nazwie TRIZ to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka, co jest niezwykle istotne w obliczu wyzwań współczesnego świata. Przypomniała również o wykorzystaniu dorobku intelektualnego w postaci literatury patentowej jako bazy do powstania i rozwoju TRIZ. W wypowiedzi pani prezes padły także informacje o miejscu Polski w różnych rankingach innowacyjności, prowadzonych zarówno przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Organization – WIPO, wyspecjalizowana agencja ONZ), jak i przez Unię Europejską. Nasz kraj wypada w nich przyzwoicie, ale np. liczba patentów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców na razie nie jest imponująca. Jest jeszcze wiele do zrobienia i TRIZ może być tu szczególnie przydatny.
TRIZ w Polsce dopiero stawia pierwsze kroki, ale idealnie wpisuje się w przyjęty przez rząd RP program zrównoważonego rozwoju przedstawiony przez premiera Morawieckiego. Program ten obejmuje m.in. zapewnienie sprzyjających warunków dla rozwoju innowacyjności, a tylko ona jest w stanie poprawić pozycję Polski w światowych rankingach gospodarczych i wynalazczych.
Pani dr Adamczak z zadowoleniem przypomniała, że duża część tegorocznej konferencji TRIZfest została poświęcona zagadnieniom edukacji i pedagogiki, co ma szczególne znaczenie, gdyż bardzo ważna rola w rozwoju świata przypada ludziom młodym. Aby skutecznie wypromować metodykę TRIZ w Polsce należy zapoznawać z nią jak najwcześniej – tu pani prezes wspomniała o pierwszym w naszym kraju przedszkolu, które w swej pracy edukacyjno-wychowawczej opiera się na TRIZ, co wyraźnie przyczynia się do rozkwitu dziecięcej kreatywności. Warto też zaznaczyć, że od kilku lat w programach wszystkich polskich uczelni znajduje się przedmiot „Ochrona własności intelektualnej” , kurs TRIZ – zdaniem pani prezes – mógłby stanowić dopełnienie wiedzy przekazywanej studentom na tego typu zajęciach.
Pani prezes Adamczak wyraziła swoje zadowolenie z przyjazdu tak wielu uczestników konferencji, wśród których znaleźli się także przedstawiciele urzędów patentowych m.in. z Chin i Tajwanu – jest to świetna okazja nawiązania kontaktów międzynarodowych, co otwiera różnorodne możliwości współpracy.
Na zakończenie swojego wystąpienia pani dr Adamczak jeszcze raz dała dowód swojego zainteresowania i przychylności dla TRIZ – zadeklarowała, że podczas najbliższego spotkania prezesów urzędów patentowych państw zrzeszonych w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (Genewa, 02- 10.10.2017), zaproponuje TRIZ jako metodę zalecaną do wykorzystania przez wszystkie urzędy patentowe państw należących do tej organizacji. Wystąpienie zakończyły życzenia udanej konferencji oraz miłego pobytu w Krakowie.
Na tegoroczną edycję spotkania TRIZfest nadesłano wyjątkowo dużo interesujących wystąpień, dotyczących zarówno praktyki, jak i teorii TRIZ, zatem program konferencji był szczelnie wypełniony i niezbędne było prowadzenie sesji równoległych. Prezentacje przyjmowane były z dużym zainteresowaniem, wiele wątków było żywo dyskutowanych także podczas przerw. Niezwykle interesujące było wystąpienie dr Marthy Gardner, zajmującej stanowisko Globalnego lidera jakości w firmie General Electric, która opowiadała o dziesięcioletnich doświadczeniach firmy GE z wdrożeniem i wykorzystaniem TRIZ. O wdrożeniu TRIZ mówił także pan Andrzej Zając, prezes firmy Allcomp Polska Sp. z o.o., która jako pierwsza w Polsce postawiła na trwałe wpisanie TRIZ w kulturę firmy.
Znaczna część programu tegorocznej konferencji dotyczyła zagadnień edukacyjnych i pedagogicznych.
TRIZfest 2017 był nie tylko okazją do zapoznania się z przykładami wykorzystania TRIZ w różnych dziedzinach technicznych i nietechnicznych oraz do podzielenia się doświadczeniami, ale także możliwością osobistego kontaktu z najlepszymi na świecie specjalistami TRIZ, czemu sprzyjały także wydarzenia towarzyszące.
W ostatnim dniu konferencji przed Komisją Certyfikacyjną odbyły się obrony prac kandydatów do najwyższego stopnia: dr Oliver Mayer (General Electric) przedstawił i obronił rozprawę, która została pozytywnie oceniona przez wszystkich 9 członków Komisji.
Z przyjemnością informujemy, że certyfikaty trzeciego stopnia wręczono także czterem osobom z naszej firmy, które pod koniec sierpnia pomyślnie przeszły egzamin.
Dyplomem TRIZ Champion za wieloletnią aktywność w nauczaniu i popularyzowaniu TRIZ uhonorowany został Zakhar Vintman należący do zespołu Novismo.
Konferencję zakończył kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia TRIZ, podczas którego wybrano nowy zarząd Stowarzyszenia, który z kolei dokonał wyboru nowego prezydenta. Prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia TRIZ (MA TRIZ) został Yury I. Fedosov (Rosja).
W przyszłym roku konferencja TRIZfest odbędzie się w Lizbonie.
Autorem zdjęć jest Horst Thomas Nahler.
The author of photographs is Horst Thomas Nahler.
Nadchodzące seminaria wprowadzające do TRIZ
Lokalizacja:
Wszystkie
Wszystkie
Warszawa
Kraków
Poznań
Katowice
Centrum Barnabitów Warszawa
Łódź
Białystok
Rzeszów
Szczecin
Wrocław
Online
Organizator:
Wszystkie
Wszystkie
Novismo Sp z o.o.
Tagi
Wszystkie
Wszystkie
novismo
webinar
warsztaty
Sieć_Otwartych_Innowacji
Design
pragmatyczne innowacje
Katowice
level
Poznań
Enjoy
TRIZ
Sergey_Yatsunenko
pierwszy
Mielec
Holiday
trizfest
urząd marszałkowski
pierwszy-stopień
Wrocław
Life
chiny
RD
stopień
Malgorzata_Przymusiala
Music
innowacje
summit
NICE
Serhiy_Kobyakov
Simple
PARP
techbrainers
kwartalnik
wipo
Sport
Sergi_Ikovenko
Łódź
relacja
własność_intelektualna
Style
Warszawa
wprowadzające
Urząd_Patentowy_RP
Tech
wystąpienie
wystąpnienie
Nauka-Innowacje-Biznes
Travel
1stopien
radio
level pierwszy-stopień
Trip
seminarium
RDC
podręcznik
konferencja
szkolenie
podsumowanie
artykuł
MA TRIZ
2stopien
trizfest2017
blog
MA_TRIZ
Kick Off TRIZ
certyfikat
CPTT
MATRIZ
Piotr_Karendal
festiwal innowacji
Uniwersytet Zielonogórski
Prowadzący wydarzenie:
Wszystkie
Wszystkie
Dr Sergey Yatsunenko
Małgorzata Przymusiała
Jerzy Obojski
Dr inż. Jarosław Mirkowski
Brak wydarzenia