Skip links

Warsztaty mają na celu praktyczny trening umiejętności zdobytych w trakcie szkolenia certyfikacyjnego. Odbywają się z wykorzystaniem narzędzi, z którymi na co dzień pracują specjaliści – praktycy TRIZ. Warsztaty prowadzone są na rzeczywistych przypadkach.

Obszary zastosowania TRIZ. Pełny opis

Narzędzia metodyki TRIZ mają zastosowanie w obszarze systemów technicznych. Systemem technicznym, w odróżnieniu od systemów biologicznych nazywamy wszystko, co zostało stworzone ręką człowieka na podstawie jego twórczości intelektualnej.

ZAPYTAJ EKSPERTA POWRÓT DO LISTY

Głowne obszary zastosowań pragmatycznych innowacji na podstawie TRIZ

Oferujemy konsulting z wykorzystaniem narzędzi TRIZ w zakresie:

 

  1. Usprawnienia produktów i procesów.

Usprawnienie istniejących już produktów i procesów technologicznych, które zakładają redukcję kosztów, podniesienie wydajności, niezawodności, a także ułatwienie przyszłego recyklingu i ochrony środowiska.

 

  1. Rozwoju nowych produktów i procesów.

Rozwój nowych produktów i procesów technologicznych poprzez określenie Głównych Parametrów Wartości (GPW) dla przyszłego systemu technicznego. W procesie tym wykorzystany zostaje gruntowny Benchmarking Innowacyjny pozwalajaćy określić najlepszy możliwy prototyp dla każdego z zidentyfikowanych GPW. Po identyfikacji najlepszego z możliwych systemów technicznych stosuje się standardową ścieżkę postępowania TRIZ. Rezultatem projektu jest opracowana koncepcja dla nowego produktu lub procesu technologicznego.

 

  1. Prognozowania rozwoju produktu i technologii.

Technika prognozowania rozwoju technologii stosowana jest w celu precyzyjnego określenia, przyszłych kierunków rozwoju technologii w dłuższej perspektywie czasowej. Prognozowanie z użyciem TRIZ nie tylko określa kierunki rozwoju technologii, ale również dostarcza określone rozwiązania dla designu.

 

  1. Tworzenie strategii dla własności intelektualnej.

Wykorzystanie strategii dla własności intelektualnej TRIZ zapewnia szereg nowych możliwości związanych z szeroko rozumianymi patentami:

  • Wzmocnienie istniejących patentów.
  • Zapewnienie swobodnego działania (poprzez „obchodzenie” konkurencyjnych patentów).
  • Tworzenie skutecznych zastrzeżeń patentowych.

 

  1. Opracowanie designu dla efektywnego recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów.

Design TRIZ dla efektywnego recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów zmienia paradygmat innowacyjności w dziedzinie ekorozwoju. Podejście TRIZ oferuje zmianę: „Musimy być ekologiczni, ponieważ jest to opłacalne biznesowo. Są narzędzia i procesy, które pozwolą na innowacje w ekorozwoju i osiągnięcie wysokiego zwrotu inwestycji”.

 

  1. Oceny możliwości innowacyjnych.

Ocena możliwości innowacyjnych zawiera: diagnozę portfolio produktów oraz programu innowacji, identyfikacja możliwości, analiza środowiska konkurencyjnego i mapę rozwoju produktu.

 

  1. Podniesienia zdolności kluczowych technologii.

To narzędzie TRIZ skupia się na odpowiedzi na pytanie: „Jak nasze kompetencje i bazowe zdolności mogą wpłynąć na dodatkowe zastosowania dla produktu i zwiększyć szanse rynkowe?”.

 

  1. Weryfikacji technologii.

Wybrane pomysły innowacyjne muszą być możliwe do zrealizowania oraz do praktycznego wprowadzenia, zarówno z technologicznego jak i biznesowego punktu widzenia. Proponowana metoda koncentruje się na ocenie uzasadnienia koncepcji oraz jej weryfikacji. Uzasadnienie koncepcji dostarcza wstępną ocenę innowacyjnego pomysłu, a weryfikacja potwierdza lub zaprzecza możliwości jego realizacji.

 

  1. Oceny technologii.

Wybrane pomysły innowacyjne muszą być możliwe do zrealizowania oraz do praktycznego wprowadzenia, zarówno z technologicznego jak i biznesowego punktu widzenia. Proponowana metoda koncentruje się na ocenie uzasadnienia koncepcji oraz jej weryfikacji. Uzasadnienie koncepcji dostarcza wstępną ocenę innowacyjnego pomysłu, a weryfikacja potwierdza lub zaprzecza możliwości jego realizacji.

 

  1. Poszukiwania odpowiedniej technologii.

Projekty poszukiwania technologii oparte są o metodę Poszukiwania Ukierunkowanego Funkcjonalnie (PUF). Narzędzie to identyfikuje możliwe do zastosowania, istniejące na świecie technologie, poprzez zastosowanie kryterium funkcjonalności.

 

  1. Odkrywania przyczyn niepowodzeń i ich eliminacja.

Analiza Przewidywania Niepowodzeń (APN) jest analitycznym narzędziem identyfikującym ukryte przyczyny istniejących lub potencjalnych problemów w systemie technicznym.

 

  1. Analizy portfolio innowacyjnego przedsiębiorstwa.

Analiza portfolio innowacyjnego zawiera: diagnozę portfolio produktów oraz programu innowacji, identyfikacja możliwości, analiza środowiska konkurencyjnego i mapę rozwoju produktu.

 

  1. Opracowania innowacyjnej strategii produktu.

Usprawnienie istniejących już produktów i procesów technologicznych, zakładające redukcję kosztów, podniesienie wydajności, niezawodności, a także ułatwienie przyszłego recyklingu i ochrony środowiska.

 

  1. Obniżenia kosztów produkcji.

Projekt ten zakłada redukcję kosztów przy jednoczesnym podniesieniem wydajności i niezawodności.

 

  1. Inteligentna logistyka i inteligentny łańcuch dostaw.

Opis procesów logistycznych z wykorzystaniem narzędzi TRIZ

 

  1. Analitycznego przeglądy rynku.

Analiza rynku, jak również patentów i artykułów naukowych niezbędnych do podjęcia właściwych decyzji biznesowych.

Napisz do nas

Return to top of page
X
X
X