Pragmatyczne Innowacje dźwignią zysków.
Na początek odwołam się do przykładu i zapewne znanej wam metody 5 Why. Wyobraźmy sobie sytuację, w której na produkcji mamy problem ze spadającą jakością. Szukamy więc sposobu na jej poprawienie. Moglibyśmy wówczas zainicjować burzę mózgów, która jednak ma to do siebie, że najczęściej z nami na długo zostaje. Możemy również zastosować bardziej systematyczne podejście.
Wszyscy słyszeliśmy o metodzie 5 Why (5 x dlaczego) opracowanej przez założyciela Toyoty – Sakichi Toyodę. Polega ona na zadawaniu kolejnego „dlaczego?” do uzyskanej odpowiedzi na poprzednie zadane pytanie „dlaczego?”. Pierwsze „dlaczego” stawia się do postawionego problemu. Tutaj brzmi on: „jakość spadła”. I tak pytamy co najmniej 5x, przechodząc przez pięć poziomów, ponieważ zazwyczaj po piątym pytaniu „dlaczego” dochodzimy do sedna i rzeczywistej przyczyny problemu. Metoda 5 Why wydaje się być banalnie prostą. W rzeczywistości jest procedurą obwarowaną regułami a uzyskanie odpowiedzi w złożonych systemach zajmuje jednak nieco czasu.
Dla uzupełnienia nadmienię, że bardziej rozbudowanym i przynoszącym lepsze wyniki będzie nowsze narzędzie – analiza łańcucha przyczynowo-skutkowego wad.
Tyle o przykładzie zastosowania metody 5 Why, którą rozwiązuje się ogólnie ujmując problemy. A w jaki sposób coś ulepszyć, stworzyć coś nowego, innowację i być przy tym skutecznym?
Należy zastosować metodę 5 How (5 x jak).
Za przykład niech posłuży 5 kolejnych pytań „How” pozwalających opracować nam własną ścieżkę.
- Jak można zaoszczędzić na danym produkcie lub procesie?
Należy obniżyć koszty. - Jak obniżyć koszty?
Należy uprościć jego budowę lub wytwarzanie. - Jak uprościć budowę lub wytwarzanie?
Eliminując wybrane elementy produktu lub procesu. - Jak wyeliminować elementy, ale bez utraty funkcjonalności?
Należy zastosować trimming 1) - Jak zastosować trimming?
Wykorzystując algorytmy postępowań opisane procedurami Pragmatycznych Innowacji.
Oczywiście w rzeczywistym innowacyjnym zadaniu będą zadane adekwatnie inne, stosowne pytania. I jeszcze ostatnie pytanie tym razem nie „jak”, tyko „czy”. Czy to na pewno działa?
Odpowiadając językiem specjalistów zajmujących się utrzymaniem jakości i wydajnością:
Tak, to działa na poziomie Six Sigma, czyli osiągamy skalę 3-4 niepowodzeń na milion wykonanych zadań.
1) Trimming to jedno z analitycznych narzędzi Pragmatycznych Innowacji pozwalające w sposób matematyczny i skuteczny sformułować wcześniej nie dostrzegany lub nie brany pod uwagę problem, który w kolejnym etapie systemowo i w sposób algorytmiczny niwelujemy dostępnymi narzędziami TRIZ tworząc zupełnie nowe rozwiązanie – innowację.
